|
Tamási Áron: „…jól ismerem ezt a patakfolyót,… Farkaslakát sohasem felejti el, még a tengerben sem, öreg csepp korában…
…a falu havasi birtokán kibuggyan a földbõl, és az illatos, ünnepélyes csendben meglátja a rengeteget!”
„… odateszem a virágokat az apám sírjára… mozdulatlanul nézem a földet, és az jut eszembe, hogy valamikor én is itt fogok feküdni.” |
Kányádi Sándor: Tamási Áron sírjára
„Négy szép holló talpig gyászba rászállt a két cserefára. Tövig égtek a villámok, ragyog újra a magasság, leng a fény a lomb közt, mint a kaszák, mikor fölakasztják. Õsszel aztán a két vén fa bronzba önti lenn a hantot; jönnek majd és megcsodálják, mint egy ledöndült harangot. Farkas üvölt, öltözködnek a hollók majd patyolatba; csillagot tart ölelõleg karjaiban a két nagy fa. Kívánhat-é ember többet: derékaljnak szülõföldet s két cserefa tömött árnyát
szemfedõnek.” |
|
Szerteszórt magyarok,
Boruljatok földre,
Összetett kezekkel
Nézzetek az égre,
Kössétek a múltat
E borongós mához,
Forduljatok bízva
Az egek Urához! |
Kérjétek az Istent,
Tekintsen le rátok,
Óvjon áldott keze,
Bármerre is jártok.
Én is fohászkodom,
Hisz az ima fegyver,
Ne legyen a magyar Egy bújdosó ember |
Pillants rá a népre,
Részesüljön kegyben,
Tereld haza õket,
Éljen ismét egyben!
Ébredjünk fel holnap
Régi lángra gyúlva,
Jertek haza, legyünk,
Legyünk együtt újra! |
|
Az élet
vihara
Bármily
zászlót lenget,
Szülõföldet
s hazát
Nem
találsz, csak egyet.
Gondolatok
hangja
Repül ki
a számon,
Halljátok
meg ott is,
Túl az
Óceánon! |
Hív a
Kárpátoknak
Fenyvese
és tölgye,
Hív az
Olt, a Maros,
S az
Aranyos völgye.
Olyan
közel vagytok,
S olyan
távol mégis.
Hív a
többi magyar,
S
közöttük én is. |
Akármilyen
nyelvet
Beszél ma
a szátok,
Hol
õseink éltek,
Ott van a
hazátok.
Egy darab
kenyérbõl
Ketten
fogunk falni,
S
elõdeink földjén
Nyugodtan
meghalni. |
Pósa Lajos
MAGYAR VAGYOK
Magyar vagyok, magyar; magyarnak születtem, Magyar nótát dalolt a dajka felettem, Magyarul tanított imádkozni anyám És szeretni téged, gyönyörû szép hazám!
Lerajzolta képed szívem közepébe; Beírta nevedet a lelkem mélyébe, Áldja meg az Isten a keze vonását! Áldja meg, áldja meg magyarok hazáját!
Széles e világnak fénye, gazdagsága El nem csábít innen idegen országba. Aki magyar, nem tud sehol boldog lenni! Szép Magyarországot nem pótolja semmi!
Magyarnak születtem, magyar is maradok, A hazáért élek, ha kell meg is halok! Ringó bölcsõm fáját magyar föld termette, Koporsóm fáját is magyar föld növelje!
"József Attila: Nem, nem, soha!
Szép kincses Kolozsvár, Mátyás büszkesége,
Nem lehet, nem, soha! Oláhország éke!
Nem teremhet Bánát a rácnak kenyeret!
Magyar szél fog fúni a Kárpátok felett!
Ha eljõ az idõ - a sírok nyílnak fel,
Ha eljõ az idõ - a magyar talpra kel,
Ha eljõ az idõ - erõs lesz a karunk,
Várjatok, Testvérek, ott leszünk, nem adunk!
Majd nemes haraggal rohanunk elõre,
Vérkeresztet festünk majd a határkõre
És mindent letiprunk! - Az lesz a viadal!! -
Szembeszállunk mi a poklok kapuival!
Bömbölve rohanunk majd, mint a tengerár,
Egy csepp vérig küzdünk s áll a magyar határ
Teljes egészében, mint nem is oly régen
És csillagunk ismét tündöklik az égen.
A lobogónk lobog, villámlik a kardunk,
Fut a gaz elõlünk - hisz magyarok vagyunk!
Felhatol az égig haragos szózatunk:
Hazánkat akarjuk! vagy érte meghalunk.
Nem lész kisebb Hazánk, nem, egy arasszal sem,
Úgy fogsz tündökölni, mint régen, fényesen!
Magyar rónán, hegyen egy kiáltás zúg át:
Nem engedjük soha! soha Árpád honát!
Az én népem, a székely nép, Tagbaszakadt, eleven, ép. Arca derûs, szeme ragyog, Még akkor is, ha benn sajog. Õs hagyomány rég azt tartja, Hogy a hunok büszke sarja, Õ volt mindig szent hazája Határvédõ katonája. Szíve tiszta, lelke nemes, Bárki elõtt nyílt, egyenes. Jusson akármilyen térre, Sohse hajlik meg a térde. De ha munka várja, hívja, Neki görbül, ahogy bírja. És ha sokszor sziklán szánt is Megél még a jéghátán is. Nemcsak kezeli az ekét, Csinál szõttest, cifra zekét, Megépíti csinos házát, Galamb búgós szép portáját. Élõsködtek sokan rajta S bizalmát könnyen nem adja, De, ha szívéhez juthattál, Beteggé tesz, úgy megtraktál. Vallásos és becsületes, Szóban, tettben épületes. Ok nélkül nem jár a szája. Kontraktus a parolája. Tépázza a sors haragja, Segít azon a furfangja: Mit nem bír meg a kezével, Megcsinálja «két eszével.' Hogyha örvend, vagy szíve fáj, Dala, nyelve csupa bûbáj, öltözete, õs szokása A dicsõ múlt ragyogása. Ilyen derék nép a székely .
Havas hegyek őrködnek felettünk.
Havas hegyek
őrködnek felettünk,
mért menjünk innen,
hisz itt születtünk,
vigyáznak ránk a csillagok,
s az ezer éves fenyvesek.
Léptünket óvja
minden gondolat,
vigyázz miránk
ó Szűzanyánk!
Ne menj el innen,
ne hagyd a Székelyföldet el!
Fölvirrad még miránk
Csaba királyfi csillaga!
A nagyvilágban
mindig csak hontalan leszel!
Erdély népe marad,
hisz megsegít az Isten!
Árva székelyek!
Térdenállva kérünk!
Könyörülj rajtunk,
Segits meg Istenünk!
Ne menj el innen,
ne hagyd a Székelyföldet el!
Fölvirrad még miránk
Csaba királyfi csillaga!
Ne menj el innen,
ne hagyd a Székelyföldet el!
Fölvirrad még miránk
Csaba királyfi csillaga!
Szerző: Ismeretlen
|